- Spływ Słupią 2022
- Kanał Elbląski 2017-2018
- Jez. Krzynia i Konradowo 2017
- Jez. Łebsko i Rowokół 2016
- Kołobrzeg 2015
- Rąbka i Wydma Łącka 2015
- Kujanki - Jez. Borówno
- Rejs Ustka - Darłowo 2013
- Mierzeja Helska 2011
- Rejs na Bornholm 2011
- Ustka
Morza, Jeziora, Rzeki
Spływ Kajakowy rzeką Słupią 2022
Rzeka wypływa z torfowisk położonych na wysokości około 200 m n.p.m. koło Sierakowskiej Huty, na Pojezierzu Kaszubskim, w górnym biegu przepływa przez teren moreny czołowej dochodzącej do 200 m n.p.m.
(jeziora: Jez. Tuchlińskie, Jez. Trzebocińskie, Jez. Gowidlińskie i Węgorzyno), w środkowym piaszczysto-gliniaste utwory moreny dennej i gliny zwałowe w kompleksie dużych lasów i w dolnym,
od Słupska w dolinach wysłanych gliną zwałową i torfami, przed ujściem do morza występują typowe piaski wydmowe. Uchodzi do Bałtyku w Ustce.
Słupia przepływa przez kilka jezior. Szerokość koryta: od 7 m w górnej części rzeki do 40 przy ujściu, średni przepływ przy ujściu 15,5 m³/s, średni spadek około 1,3‰.
Od północy zlewnia Słupi graniczy ze zlewnią Bałtyku, od zachodu ze zlewnią rzeki Wieprzy, od południa ze zlewnią Brdy, od wschodu ze zlewniami rzek Łeba i Łupawa.
Dopływy: Bytowa (25 km), Kamienica (30,0 km), Graniczna (10,7 km), Skotawa (44,6 km), Kwacza (21,0 km), Kamieniec (9,4 km), Gnilna (12,0 km), Brodek (14,5 km),
Glaźna (15,0 km), Krępa, Krzywinka, Przelnica, Strasznica, Stropna, Sucha, Wąsietnica, Żelkowa Woda i Parchowska Struga.

Dwa lata zajęło nam dostanie się na spływ kajakowy, zawsze powtarzały się te same problemy, albo nie było czasu albo nie było miejsc. Dopiero 15.08.2022 udało nam sie wszystko zgrać jednego dnia i wreszcie się udało - płyniemy. Spływ rozpoczynał sie w miejscowości Bydlino a kończył się na stanicy kajakowej w Ustce. Długość spływ to około 15 km. a czas potrzebny do spokojnego spływu to około 4h. Na trasie spływu jest wiele przeszkód w postaci powalonych drzew, podczas naszego spływu w kilku miejscach trzeba było wysiadać z kajaków żeby przepchnąć je przez powalone konary, ilość przeszkód zależy od poziomy wody w rzece a ten niestety był bardzo niski w tym czasie co spowodowało odsłonięcie wielu przeszkód , które normalnie są pod wodą. Spływ kajakowy jest bardzo ciekawą formą spędzania wolnego czasu, już planujemy następny spływ tym razem ze Słupska do Bydlina.

Kanał Elbląski 2017 - 2018
Kanał Elbląski (niem. Oberländischer Kanal, pol. Kanał Oberlandzki) – żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Kanał bywa także nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim. W 1978 fragment kanału został uznany za zabytek techniki, natomiast Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 stycznia 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.

Jednym z miejsc odwiedzonych podczas majówki 2017 był Kanał Elbląski. Zobaczyliśmy tam dwie z pięciu pochylni Buczyniec i Kąty, transport statków wycieczkowych odbywa się bez użycia energii elektrycznej, całośc napędzana jest płynąca wodą. Pod obydwie pochylnie można bez problemu dojechać samochodem i zaparkować na bezpłatnym parkingu.

Jez. Krzynia i Konradowo 2017
Krzynia (także Krzemień, kaszb. Krziniò) – zbiornik retencyjny na rzece Słupi w Polsce, położony na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, na terenie gminy Dębnica Kaszubska. Zbiornik został utworzony w latach 1925-1926 i obejmuje 2,6 miliona m³ (o długości 3,5 kilometrów, szerokości 0,4 kilometra i ogólnej powierzchni: 75 ha, znajduje się na wysokości 37,3 m n.p.m. w pobliżu Krzyni. Krzynia spełnia funkcje energetyczne (Elektrownia Wodna Krzynia o mocy 0,83 MW i rekreacyjno-turystyczne (szlak turystycznych spływów kajakowych rzeką Słupią).

Konradowo (także Strzegomino, d. Jezioro koło PGR Niemcewo) (kaszb. Kònradowò) – jezioro retencyjne na rzece Słupi w Polsce położone na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, na terenie gminy Kołczygłowy. Zbiornik o długości 5 kilometrów i ogólnej powierzchni 100 ha został utworzony w latach 1923-1924 w pobliżu Strzegomina i obejmuje 5,1 miliona m³ wody. Lustro wody znajduje się na wysokości 51 m n.p.m. Zbiornik spełnia funkcje energetyczne (elektrownia wodna "Strzegomino" o mocy 2,4 MW)

Po obfitym śniadaniu pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych postanowiliśmy gdzieś się ruszyć żeby skutecznie spalić kalorie ze śniadania, wybór padł na szlak dookoła jeziora Krzynia. Szlak wiedzie wzdłuż zachodniej linni brzegowej jeziora Krzynia następnie lasem doprowadza do mostku na wąskiej rzeczce Brodek i po kilkuset metrach dochodzi do drugiego jeziora Konradowo. Powrót przez most na rzece Słupi i dalej lasem po wschodnie stronie jeziora Krzynia. Cały szlak to około 10 km. bardzo ładnej leśnej trasy warty zobaczenia.
Kołobrzeg 2015
Kołobrzeg (dawniej Colobrega lub Cholberga, niem. Kolberg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim, przy drodze krajowej nr 11. Czwarty ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności), uzdrowisko z trzema letnimi kąpieliskami morskimi.

Pewnej słonecznej czerwcowej soboty wybraliśmy się na wycieczkę do Kołobrzegu gdzie zwiedziliśmy port oraz latarnię morską, z której rościągają się piękne widoki na plaże morze i miasto Kołobrzeg. Będąc w Kołobrzegu warto też przejść się na molo i zobaczyć pomnik upamiętniający zaślubiny Polski z morzem, miejsce zaślubin oznaczone jest masztem z flagą na plaży.

Ustka
Ustka (kasz. Uskô, niem. Stolpmünde) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Siedziba gminy wiejskiej Ustka. Ustka jest położona u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym, uzdrowiskiem z kąpieliskiem morskim. Miasto graniczy z gminą Ustka. Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 16 560 mieszkańców. W Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, będące głównym ośrodkiem szkoleniowym dla potrzeb Marynarki Wojennej.

Ustka to moje rodzinne miasto od 1995 roku, pomijając tysiące ludzi przewijających się podczas sezonu letniego jest to małe ciche miasteczko, jakie właśnie lubie. Mamy tutaj wiele miejsc, którymi warto spacerować. Oczywiście w tej kategorii prym wiedzie nasza piaszczysta i bardzo szeroka plaża, którą kierując się na wschód dojdziemy do orzechowskich klifów i dzikiego ujścia rzeki Orzechówki. Dookoła Ustki jest też wiele terenów leśnych, którymi warto spacerować jak tego mało to można wybrać się na spacer brzegiem rzeki Słupi. Dla amatorów wędkarstwa istnieje możliwość rejsu wędkarsiego na dorsza, na który sam planuję się wybrać. Jeżeli komuś nie pasuje kontakt z naturą oraz długie spacery może oczywiście szlajać się po mieście od baru do baru .

Rejs na Bornholm 26-31.05.2011
Bornholm – duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii (województwem – duń. Amtskommune, od 2002 nazywanym gminą regionalną – duń. Bornholms Regionskommune), zamieszkiwanym przez 41,8 tys. mieszkańców (styczeń 2011). Pierwotna nazwa wyspy Burgunarholm lub Burgondhar (skrócona na "Bornholm") pochodzi od nazwy zamieszkującego ją w przeszłości germańskiego plemienia Burgundów (którzy stamtąd się wywodzili, a w V-VI w. zajęli dzisiejszą Burgundię) oraz germ. holm – "wyspa".

W roku 2011 z inicjatywy mojego szefa, za co jestem mu bardzo wdzięczny wybraliśmy się razem z kumplami z pracy i oczywiście z szefem w rejs z Ustki na Bornholm. W stronę Bornholmu mieliśmy sprzyjający wiatr co pomogło nam dopłynąć do celu w 15 godzin. Na Bornholmie zwiedziliśmy takie miejsca jak Nexo, Svaneke, Gudhjem, Allinge, zamek Hammershus oraz wyspę w pobliżu Bornoholmu - Chrystianso. Małą część materiału zdjęciowego przedstawiam poniżej. Nasz wypad trwał pięć dni ale pomijając szczyty górskie było to jedno z ciekawszych przeżyć jakie mnie spotkało. Naszą wyprawę kończyliśmy na bardzo malowniczej wyspie Chrystianso, na której mieszka nieco ponad 100 osób a w dawnych czasach było tam więzienie. W drodze powrotnej wiatr już nam nie sprzyjał co wydłużyło czas rejsu do 23 godzin ale co to dla nas wilków morskich . Wróciliśmy wszyscy cali i zdrowi i jeżeli kiedykolwiek nadarzy mi się podobna okazja bez zastanowienia z niej skorzystam.

Mierzeja Helska 1.05.2011
Mierzeja Helska (kaszb. Hélskô Sztremlëzna; niem. Halbinsel Hela, 313.52) – piaszczysty wał w kształcie kosy, długości 35 km, będący ciągiem zalesionych wydm, utworzonych przez wiatr i prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu. Na terenie mezoregionu znajdują się dwie gminy miejsko-wiejskie: Jastarnia i Władysławowo oraz jedna gmina miejska: Hel. Główną gałęzią gospodarki jest turystyka, ważną rolę pełni również rybołówstwo. Głównymi szlakami transportowymi są: droga wojewódzka nr 216 oraz linia kolejowa nr 213. Ze względu na strategiczne znaczenie, obszar mierzei, szczególnie Hel, był ufortyfikowany od lat 20. do 50. XX wieku.

Ponieważ do roku 2011 nigdy nie zwiedziliśmy mierzeji helskiej a mieszkamy bardzo blisko postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę na Hel. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od portu w Pucku następnie też port ale już we Władysławowie. Po tych portowych przeżyciach udaliśmy się celem podziwiania widoków na wieżę we Władysławowie skąd rozpościerały się wspaniałe panoramy polskiego wybrzeża. Następnym przystankiem była Jastarnia gdzie zwiedziliśmy kompleks ciężkich schronów, z których jeden znajdował się na plaży po stronie zatoki puckiej, dwa w lesie i ostatni z nich na plaży od strony morza. Stąd skierowaliśmy się do Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu gdzie zwiedziliśmy największe stanowisko artyleryjskie świata, wieżę kierownia ogniem oraz wiele ciekawego sprzętu militarnego z drugiej wojny światowej. Żeby zmienić trochę tematykę wyjazdu odwiedziliśmy fokarium oraz port na Helu. Ostatnim celem naszej wyprawy było odwiedzenie Fortyfikacji Cypla Helskiego oraz dojście na sam koniec mierzeji helskiej. Muszę powiedziedzieć, że jest tutaj wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia ale jeden dzień to zdecydowanie za mało. Podczas powrotu do domu zatrzymaliśmy się tylko na chwilę w Jastarni aby podziwiać piękny zachód słońca.

Ustka - Darłowo 06.2013
Była niedziela 23.06.2013 roku gdy odebrałem telefon z propozycją przepłynięcia się jachtem z Ustki do Darłowa. Planowaną godzina rejsu była 15:00. W porcie zjawiliśmy (Ja i córka) się o 14:45 gdzie oczekiwał nas, mój szef. Planowo około 15 wypłynęliśmy z portu, niestety wiejący wiatr nam nie sprzyjał i co gorsza po kilkudziesięciu minutach całkowicie ucichł. Nasz planowany rejs pod żaglami przeobraził się w wycieczkę statkiem z silnikiem diesla :). Pomimo takiego obrotu sprawy i tak było to ciekawe spędzenie niedzielnego popołudnia i wieczoru. Po około pięciu godzinach zawinęliśmy do Darłowa. pozostało poczekac na otworzenie mostu zwodzonego i powrót do domu.


Kujanki - Jez. Borówno
Jezioro Borówno (Borowno, Borówie; przed 1945 r. Borowno See, Zollern See; powierzchnia 207,7ha, głębokość maksymalna 18,5m, głębokość średnia 8m) położone jest na północ od wsi Kujan na terenie gminy Zakrzewo. Jest to jezioro rynnowe, położone na kierunku południe - północny-wschód, o podniesionym antropogenicznie poziomie wody (próg pietrzący na wypływie). Pomimo wydłużonego kształtu, linia brzegowa jest silnie rozwinięta, co znajduje wyraz w licznych zatokach. Zbiornik posiada połączenie z kilkoma niewielkimi jeziorami. Od strony południowej łączy się z jeziorem Kujan Mały (Kujanek, przed rokiem 1945 - Kujanek See, Unterteich, Oberförster See, o powierzchni ok. 6,8 ha), od północy z Jeziorem Czarcim (przed rokiem 1945 - Teufels See, o pow. 1,96 ha) i Jeziorem Zielonym (Wierzchołek, przed rokiem 1945 - Ober See, pow. 8,21 ha). Przez jezioro przepływa Kocunia zwana w górnym biegu Skicką Strugą. Powierzchnia zlewni całkowitej (z jeziorem) wynosi 39,2 km². Dorzecze: Kocunia – Głomia – Gwda (rzeka) – Noteć – Warta – Odra – Bałtyk.

Właśnie w jednym z takich ośrodków a dokładnie w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym UNIMETAL spędzamy co roku wakacje. Pierwszy raz przyjechaliśmy tutaj na wakacje w roku 2000 i do tej pory nie możemy się tego oduczyć i każdego roku nawet jak coś się nie ułoży to i tak przyjeżdżamy tutaj chociaż na kilka dni. Nie wiem co inni myślą o takiej formie wypoczynku ale nam się to podoba, bo jak ktoś da mi ciszę i spokój no i wędkę do ręki to nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba. Poza wędkarstwem można tu pochodzić po lasach, popływać rowerami wodnymi, łódkami wiosłowymi jak i żaglowymi i oczywiście jak ktoś potrafi to wpław.

Jeżeli chodzi o sporty wodne na jeziorze Borówno to poniżej film z naszych prób żeglarstwa i kajakarstwa, którym z przyjemnością oddaliśmy się podczas bardzo krótkiego pobytu w roku 2020.
Jez. Łebsko i Rowokół 2016
Łebsko (kasz. Łebskò, niem. Lebasee) – jezioro przybrzeżne w województwie pomorskim (na terenie gmin Wicko oraz Smołdzino) na Wybrzeżu Słowińskim, trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Ma powierzchnię 7142 ha, długość 16,4 km, szerokość 7,6 km a maksymalna głębokość to 6,3 m (kryptodepresja). Łebsko położone jest w województwie pomorskim, na obszarze dwóch powiatów: słupskiego i lęborskiego. Leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Powierzchnia jeziora stanowi 21,8% całkowitej powierzchni parku oraz 33,1% powierzchni lądowej, w tym wodnej śródlądowej. Północny brzeg stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Jezioro położone jest na wysokości 0,3 m n.p.m. Jezioro powstało poprzez podniesienie poziomu morza i zalanie łąk. Nie było zatoką morską.

Około 40 km. od Ustki położone jest Jezioro Łebsko nad, które pewnego słonecznego weekendu postanowiliśny się przejechać. Tuż przed Łebskiem położona jest wieś Kluki, którą warto odwiedzić ze względu na znajdujący się tam skansen wsi słowińskiej. Na końcu wsi jest parking gdzie można zostawić samochód, od parkingu do jeziora jest około 600 m. polnej drogi pod koniec, której znajduje się wieża widokowa. Z wieży widokowej rozpościera się doskonały widok na samo jezioro oraz ruchome wydmy na północnych brzegach jeziora. Kilkadziesiąt metrów od wieży wybudowany został pomost, który przeprowadza przez przybrzeżne trzciny i odsłania widok na jezioro. W drodze powrotnej postanowiliśmy jeszcze wejść na Rowokół.

Rąbka - Wyrzutnia Rakiet i Wydma Łącka 2015
Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce – muzeum, adresowo znajdujące się w Rąbce, będącej dzielnicą Łeby, natomiast faktycznie położone na terenie gminy Smołdzino. Placówka znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, a jej właścicielem jest firma "Stamir" s.c. Mirosław Nastały Stanisław Horanin z Łeby. Muzeum mieści się na dawnym poligonie rakietowym, powstałym w 1940 roku. Podczas II wojny światowej, w latach 1940-1945 Niemcy prowadzili tu próby z pociskami rakietowymi w ramach projektów "Rheintochter" oraz "Rheinbote" (V4). Po zakończeniu działań zbrojnych teren poligonu przejęła Armia Czerwona. Następnie, w latach 1967-1974 utworzono tu Stację Sondażu Rakietowego, w ramach której testowano polską rakietę meteorologiczną "Meteor".

Podczas majówki 2015 roku wybraliśmy się do Łeby a konkretnie do położonej na wschodnich terenach - Rąbki gdzie znajduje się muzeum wyrzutni rakiet. Od parkingu w Rąbce do muzeum jest około 3,5 km., można również popłynąć statkiem wycieczkowym. Na terenie muzeum znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się doskonały widok na muzeum, Jezioro Łebsko oraz Morze Bałtyckie. Muzeum nie jest wielkich rozmiarów ale można je zwiedzić z przewodnikiem, który ciekawie opowiada o wszystkich eksponatach i chętnie odpowie na każde pytanie.

Po zwiedzeniu muzeum poszliśmy na pomost, przy którym cumują statki wycieczkowe. Od muzemu 2 km. w kierunku wschodnim rozpoczyna się Wydma Łącka, która doprowadza czerwonym szlakiem do plaży, którą wracamy z powrotem do Rąbki. Cała trasa, którą trzeba przejść chcąc zobaczyć muzeum i Wydmę Łącką wynosi około 12 km. także trzeba się trochę przejść. Na koniec wycieczki wchodzimy jescze na drugą wieżę widokową znajdującą się tuż przy parkingu.